Mänguteraapia Tartus

Uue pereliikme sünd

Ma saan endale väikse õe või venna: Mänguteraapia kui lapse tugi uue pereliikme saabumisel

Kui perre saabub uus pereliige, olgu selleks väike õde või vend, võib see olla põnev, kuid samas ka väljakutseid pakkuv aeg. Vanemate jaoks tähendab see muutusi pere dünaamikas ning lastele võib see põhjustada segadust ja stressi, eriti kui nad peavad jagama tähelepanu ja armastust.

Laps võib venna või õe saabumisel kogeda armukadedust, see peidab endas mitmeid erinevaid emotsioone, näiteks kurbus, viha, trotslikus, solvumine, abitus, vastikus, keskendumishäired ja kiired meeleolu muutused. Armukadedust võib põhjustada hirm kaotuse ees, viha reetmise suhtes, ebakindlus või üksildus tunne. Need erinevad tunnete kombinatsioonid võivad tekitada lapses suurt segadust ja raskusi oma tunnetega toime tulemisel, sellepärast peab neid tundeid toetama ja nendega tegelema.

Õe või venna saamisel võivad lapses tekkida mõningad käitumisviiside muutused. Väiksematel lastel võib esineda pöidla imemist, potilkäimisest keeldumist, titakeeles rääkimist, lutipudeli ja luti vajaduse suurenemist ja söömisest keeldumist, teistele haiget tegemist (löömine, hammustamine), iseendale haiget tegemist, meeleolu muutusi ja suuremat lähedus vajadust. Vanematel lastel võib märgata ühistest kokkulepetest mitte kinnipidamist, söömisest keeldumist, asjade loopimist, agressiivsust, trotslikkust, tihedamat haigestumist, solvumist, kurbust, viha ja pettumust. Lisaks kodus toimuvale võib märgata muutusi ka lasteaias ja koolis- keskendumisraskused, keeldub osalemast ühistegevustes, soovib pigem üksi mängida.

Kuidas lapsevanemad saavad last uue pereliikme saabumisel toetada?

  • Öelge lapsele võimalikult palju kui oluline ja kallis ta teie jaoks on. Ajage käed võimalikult laiali ja näidake kui palju te teda armastate.
  • Jätke armastava sõnumiga märkmepabereid või saatke tekstsõnumeid.
  • Olge toetav, julgustav, tähelepanelik. Andke märku, et ükskõik, mida ta teeb, te olete olemas ja armastate teda.
  • Kaasake laps võimalikult palju uue beebi sünniga kaasnevatesse ettevalmistustesse. Näiteks, valige koos voodi, riideid või muud vajalikud asjad.
  • Üksühele aeg vanema lapsega. Kino või poekülastus, unejutt enne magamaminekut.
  • Raamatud või rollimängud teemadel, mis puudutavad eesolevaid muutusi.
  • Selgita vastsündinu olemust. Räägi, et nad nutavad ja vajavad palju tähelepanu. Neil tuleb mähet vahetada, magama kussutada ja toita.  Rõhutage, et ka vanem laps on oluline ja armastatud.
  • Andke võimalus beebi eest hoolitsemiseks. Vahetage koos mähet, lase lapsel valida beebile puhtad riided.
  • Võimalusel võtke laps kaasa UH- uuringutele või arsti külastusele.

Kuidas toetab last mänguteraapia?

Mänguteraapia on mõeldud lastele vanuses 3 aastat- 16 aastat.

Üheks võimaluseks toetada last uue pereliikme saabumisel on mänguteraapia. Mänguteraapia on lapsekeskne, kus sõnad ei ole olulised ja  tähtsamaiks tööriistaks mäng, mis  võimaldab lapsel avastada ja väljendada oma emotsioone, hirme ning rõõme uue pereliikme saabumisel. Terapeut loob turvalise keskkonna, kus laps saab vabalt mängida ja oma tundeid väljendada, mängides rollimänge ja tehes kunstilisi ja loovaid tegevusi. Mänguteraapia võib aidata lastel õppida uusi oskusi, kuidas toime tulla muutustega ja lahendada konflikte.

See on protsess, mis võtab aega ja nõuab pühendumist nii terapeudilt kui ka lapsevanemalt. Oluline on meeles pidada, et last ei tohi olukorraga harjumisel tagant kiirustada, vaid last tuleks toetada tema tempos ja usaldada protsessi kulgu.

Mänguteraapia on väärtuslik tugi lastele, kes seisavad silmitsi uue pereliikme sünniga. See pakub neile turvalist keskkonda ja aitab emotsioonide ja tunnetega toime tulla ja neid väljendada.

Mänguteraapia Tartus